Home   Baseball    Football    Hockey   3 on 3 Hockey    Lacrosse    Rugby    School Sports   Soccer  Ultimate Frisbee     

 

2013 LKESAA Sarnia Cross Country Result

monday october 21, 2013,


The Lambton Kent Elementary School Athletic Association (LKESAA) held their annual cross country meet on Friday October 18.

The District meet will be held on Thursday October 24 at Canatara.  (Rain date Friday, October 25.)
 

Top schools by Age/Division:

 

Boys Division
 

Boys 9

1 Bridgeview 37

2 Sir John Moore 65

3 Errol Village 66.

 

Boys 10

1 Cathcart 44
2 Sir John Moore 88
3 Lakeroad 91

Boys 11

1 Bright's Grove 38
2 Cathcart 67
3 King George VI 102

 

Boys 12
1 Cathcart 69
2 Errol Village 79
3 King George VI 100

 

Boys 13
1 Bright's Grove 41
2 Rose Dale 57
3 Confederation Central 72

 

 

Girls Division

 

Girls 9
1 King George VI 49

2 Cathcart 56

3 Rosedale 84

 

Girls 10
1 Errol Road 45
2 Rosedale 68
3 Errol Village 70

 

Girls 11
1 Bright's Grove 48
2 Rosedale 51

3 Cathcart 84

 

Girls 12
1 Lakeroad 54

2 Errol Village 78

3 Confederation Central 78

 

Girls 13

1 King George VI 34

2 Rosedale 73

3 Sir John Moore 77

 

 

Top 3 Individual Results

 

Boys 9

1 Tanner Winegard (Bright's Grove) 5:46.9, 2 Ethan Robinson (Errol Village) 5:50.5, 3 Dylan Krasinkiewicz (Rosedal) 6:01.7

 

Boys 10
1 Aidan James (Cathcart) 5:43.1, 2 Wyatt Ladenchuck (Confederation) 5:49.1, 3 Robert VanRooyen (Confederation) 5:55.7

Boys 11
1 Carter Barron (Lakeroad) 8:09.3, 2 Tyler Caron (Lansdowne) 8:14.9, 3 Jack Hutchinson (Bright's Grove) 8:15.2

 

Boys 12
1 Dylan Riddell (Bright's Grove) 7:40.1, 2 Michael Pugsley (Confederation) 7:42.9, 3 Stevie Schaefer (Lakeroad) 8:37.4

 

Boys 13

1 Alexander Hoskin, (Rosedale) 10:22.2, 2 Andrew Davis (Cathcart) 10:25.4, 3 Nic Forbes (King George VI) 10:35.2

 

Girls 9

1 Mackenzie Baldwin (Rosedale) 6:19.1, 2 Gabrielle Jones (Bridgeview) 6:33.9, 3 Hope Johnston (Ecole Les Rapides) 6:34.9

 

Girls 10
1 Shonique Bunce (Confederation) 5:55.6, 2 Jaelyn Cole (Ecole Les Rapides) 5:57.8, 3 Maddy King (King George VI) 6:11.8

 

Girls 11
1 Madi Gould (Brights Grove) 9:07.1, 2 Madison Lowe (King George VI) 9:14.2, 3 Cassidy Hirtle (Rosedale) 9:21.8

 

Girls 12

1 JJ Kidd (Hanna Memorial) 8:44.0, 2 Kaylee White (Bright's Grove) 8:43.5, 3 Tyra Roy (Cathcart) 9:10.4

 

Girls 13

1 Lauren Perkins (Bright's Grove) 11:04.0, 2 Caroline Forbes (Kiing George VI) 11:07.9, 3 Sarah Johnston (King George VI) 11:08.4

 


 

 

 

 

 










 

 

1999 - 2013 Sarniasports.com - All rights reserved

About Us       Contact       Jobs